Naše služby
ADOS-ATIZ - Baníková Zita PhDr.
Služby sa zameriavajú predovšetkým na pacientov, ktorí potrebujú odbornú ošetrovateľskú alebo rehabilitačnú starostlivosť, no kvôli svojej čiastočnej či úplnej imobilite, sa nemôžu samostatne dostaviť na ošetrenie. Služby sú poskytované pacientom bez rozdielu na vek. Služby agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti využívajú pacienti dlhodobo chorí, ale aj pacienti s krátkodobými problémami, napríklad po operačných zákrokoch.
K základným výkonom v rámci domáceho ošetrovania patrí: ošetrovanie rán, preležanín, vredov, stómií, podávanie injekcií, podávanie infúzií a starostlivosť o centrálny venózny katéter alebo venóznu linku, starostlivosť o epidurálny katéter, starostlivosť o sondu a výživa pacienta sondou, starostlivosť o močový katéter. Spomínané činnosti patria k tým základným, no zamestnanci ADOS-ATIZ disponujú profesionálnymi skúsenosťami, vďaka ktorým dokážu poskytovať kompletné služby v starostlivosti a ošetrovaní pacientov.
Ošetrovateľskú starostlivosť poskytujeme podľa ordinácie lekára:
Medzi najčastejšie indikované výkony patria:
- ošetrovateľská starostlivosť zameraná na ošetrenie dekubitu a prevenciu dekubitov
- starostlivosť o chorého s permanentným katétrom
- cievkovanie ženy
- starostlivosť o ezotracheálnu, nasotracheálnu a trecheostomickú kanylu
- polohovanie pacienta
- očistná klyzma
- odmeranie krvného tlaku, pulzu a teploty
- výmena stomického setu s následnou toaletou pri stómiách
- aplikácia liečiva intramuskulárne, subkutánne, intrakutánne
- aplikácia liečiva intravenózne
- príprava a podávanie infúzie
- preväz rany
- ošetrovateľská rehabilitácia
- vyšetrenie moču indikátorovým médiom
- odber krvi venepunkciou
- odbery TT, TN, výter rekta, odber spúta
- kontrolaglykémie glukomerom
- poučenie a konzultácia s lekárom
Agentúra domácej ošetrovateľskej starostlivosti ADOS-ATIZ svoje služby poskytuje pacientovi po určitú dobu denne alebo niekoľkokrát do týždňa. Taktiež ponúka služby ako prevenciu pred vznikom preležanín, polohovanie pacienta, meranie krvného tlaku, pulzu či teploty, nácvik podávania inzulínu, výplach oka, ošetrenie ústnej dutiny u onkologického pacienta, celotelový liečebný zábal, odbery krvi, moču, výtery hrdla, očistná alebo liečebná klyzma.
1 a) Prevencia vzniku preležanín
- Technika polohovania a pravidelné zmeny polohy patria medzi najúčinnejšie preventívne opatrenia.
- Zmenami polohy odstránite významný nepriaznivý faktor – dobu pôsobenia tlaku. Polohovanie pacienta je nutné robiť tak, aby sa odľahčilo tým častiam tela, u ktorých hrozí riziko vzniku preležanín.
1 b) Nácvik starostlivosti o imobilného pacienta spojený s poradenstvom
- Predchádzať imobilite pacienta je jednou z oblastí, ktorá býva zanedbávaná. Zvlášť rizikovou skupinou sú geriatrickí pacienti, ktorí tvoria najväčšiu skupinu imobilitou ohrozených osôb.
- Zodpovednosťou ošetrujúceho personálu je účinne predchádzať a riešiť riziko, alebo prítomný stav imobility vo všetkých fázach starostlivosti.
1 c) Nácvik starostlivosti o imobilného pacienta spojený s poradenstvom
- Postup preväzu a ošetrovania rany je daný typom rany, jej veľkosťou, množstvom secernovaného exsudátu, lokalizáciou ako aj vplyvom vonkajších, vnútorných anutričných faktorov. Ošetrovanie rany rozoznávame otvorený a zatvorený spôsob ošetrovania rany.
- Pri otvorenom spôsobe je rana vystavená vplyvu vonkajšieho prostredia, sekréty zasychajú a na ich povrchu sa vytvára suchá krusta, tento spôsob môžeme použiť pri menších povrchových ranách, popáleninách na tvári alebo rukách.
- Zatvorený spôsob znamená, že rana je krytá obväzom, môžeme ho realizovať formou tradičného ošetrenia alebo moderného, vrátane ošetrovania vo vlhkom prostredí. Setra dodržiava všeobecné zásady preväzu.
1 ) Ošetrovanie rán predkolenia, pooperačných rán a dekubitov
Charakteristika služby:
Rana
Rana (kožná lézia, defekt) je strata či, porušenie integrity kožného krytu (poprípade sliznice) vznikajúce v dôsledku mechanického, fyzikálneho a chemického pôsobenia, alebo patofyziologického procesu. Pri chronických ranách bývajú poškodené aj hlbšie štruktúry.
Chronická rana
Chronická rana alebo nehojaca sa rana je definovaná ako sekundárne sa hojaca rana, ktorá i pri adekvátnej liečbe v priebehu 6-9 týždňov nevykazuje známky hojenia. Najčastejšie vzniká v troficky zmenených tkanivách v dôsledku predchádzajúceho postihnutia, alebo poranenia, prevažne cievneho pôvodu.
Nekrotická rana
Nekrotická rana obsahuje mŕtve tkanivo. Zvyčajne je to tvrdá, suchá, žltá, hnedá až čierna eschara pokrývajúca spodinu rany. Odumreté spojivové tkanivo býva šedé. Eschara sa môže časom zmäkčiť autolýzou.
Dekubitus (preležanina)
Dekubitus (preležanina) je miestne bunkové poškodenie tkaniva vznikajúce v dôsledku priameho tlaku, trenia a trhacími silami, prípadne ich kombináciou, i mobility a celkovo zhoršeného stavu pacienta. Postihuje kožu, svaly, šľachy akosti, pričom sa môže manifestovať len začervenaním pokožky, alebo až nekrotickým tkanivom. Dekubity patria do kategórie chronických rán.
Syndróm diabetickej nohy
Syndróm diabetickej nohy predstavuje ulceráciu, alebo postihnutie hlbokých tkanív na nohách diabetika distálne od členka. Poškodenie je spojené s diabetickou neuropatiou, ischémiou a infekciou. Syndróm diabetickej nohy a diabetický defekt je chronická komplikácia diabetu. Manifestuje sa rôznymi zmenami na DK prerastajúcimi do diabetického defektu, ktorý je najťažšou formou postihnutia DK u diabetika.